|
|

Příběh č.1 – Hanoi, hlavní město Vietnamské socialistické republiky

Začátek března jsem strávil v hlavním městě Vietnamu. Bohužel na vlastní oči jsem fotbalový zápas v tomto městě neviděl. První liga, tzv. V- League 1 Vietnamu byla v ten čas přerušena, protože kluby Asie se účastní asijské ligy mistrů.

 V Hanoi jsou dva fotbalové kluby. Podobně položené, jen takřka v centru, druhý na periférii. Oba kluby jsou rivalové podobně jako Sparta a Slávie v Praze. Jenže tady se fotbal mimo časy zápasů moc neřeší a fanoušky, abych hledal jako jehlu v kupce sena! Časem jsem si uvědomil, že národními sporty jsou badminton, ping pong a kohoutí zápasy, ale o tom až příště.

Poloha „HANG DAY STADIUM“ je kousek od Ho Chi Minova mauzolea a náměstí. Stadion je obklopen běžnou občanskou zástavbou a při pohledu ze tří stran bychom si mysleli, že tady už se pár let nic neděje a nehraje. Tak staře a zašle vypadá. V jedné z delších tribun je umístěna jídelna s honosným názvem „CONTRAS COFFEE“, kde si můžete dát kávu, pivo a něco z tradičních lidových jídel. Čtvrtá strana podél hlavní tribuny nabízí pohled veselejší. Plakáty mužstev a reklamy sponzorů ve žlutomodré kombinaci klubových barev zlepšili můj dojem ze stadionu. Jsou tu i dva sportovní obchody. „Club store“ značky MIZUNO a basketbalový MOLTEN. Souvislost se stadionem jsem nenašel, za to jsem se bavil pohledem na spáče před jeho vchodem, který bez hnutí ležel celou dobu, co jsem se okolo stadionu pohyboval. A to jsem nečekal, co uvidím uvnitř. Především, stadion má 18 vstupních bran. Brána č. 7, byla otevřená. Tak jsem vešel dovnitř. Vlastně jsem to měl čekal podle okolí stadionu.

Velké „letiště“ fotbalové hřiště lemované atletickou dráhou a dvoupatrové tribuny. Nad hlavní tribunou obrovský obraz Ho Chi Mina, vůdce lidu v boji za národní osvobození. Ten mě provázel pak celý měsíc vždy a všude v různých podobách a symbolech Vietnamu. To všechno špinavé, neuklizené a zašlé. Veselý pohled tak je jen na správcovský byt v tribuně s výhledem dovnitř stadionu, který vypadal velmi upraveně a hezky. Pan správce mě viděl, ale nic neříkal, jen se usmíval.

Když jsem, hledal aktuální informace, kterých mimochodem moc není, tak jsem se dočetl, že stadion čeká v krátkém čase zásadní změna. Rekonstrukce! Na tu sehnal finance komunistický vůdce vietnamské strany lidu na mezistátní návštěvě v loňském roce ve Francii. Jednou to bude určitě v televizi, uvidíte.

Bohužel, to určitě ještě pan správce netuší… je mi ho upřímně líto.

Zobrazeno: 523x